Gottman Çift Terapisi Nasıl Uygulanır?

Psikolojik Danışman Aslı Deniz

Gottman Çift Terapisi Yöntemi John Gottman’ın 1970’den bugüne kadar devam eden araştırmalarına dayanmaktadır. Bu yöntem ilişkinizdeki arkadaşlığı ve yakınlığı derinleştirmede gerekli olan becerileri öğretmeye yardım etmek için oluşturulmuştur.

Terapi sürecinde size çözülebilir sorunları yönetmek ve çıkmaza girmiş konular hakkında diyalog oluşturmak için yöntemler önereceğim. Ayrıca ilişkinizin güçlü yönlerini takdir edebilmeniz ve ilişki içindeki kırgınlıkları nazikçe idare edebilmenize yardımcı olmak için birlikte çalışıyor olacağız.

Gottman Çift Terapisi Üç Aşamadan Oluşur

1. İlişki Değerlendirme Süreci

Partnerinizle birlikte katıldığınız ilk seansta, terapiden beklentilerinizi, ilişkinizdeki sorun alanlarını ve ilişkinizin başlangıcından bugüne kadar olan süreci konuşacağız. Bu ilk görüşmede amaç olabildiğince detaylı bir şekilde ilişkiniz hakkında bilgi toplamak.

İkinci aşamada her birinizin kendini bireysel olarak da anlatmasına olanak tanıyan bireysel görüşme yapıyoruz. Bu görüşmeden önce sizlere ilişkinizi daha iyi anlamama yardımcı olacak soruların yer aldığı ölçekler yönlendiriyorum. Bu görüşmelerde amaç sır saklamak değil, partnerlerin kendilerini ifade etmeleri için daha fazla zaman ayırmak.

Değerlendirme sürecinin son seansında, elde ettiğim bilgiler ışığında, ilişkinizin güçlü ve geliştirmeye açık yönleri, problemlerin nedenleri hakkında sizleri bilgilendireceğim. Böylelikle terapi sürecine ilişkin hedefleri belirleyerek yol haritamızı planlamış olacağız.

2. Terapi Süreci

Değerlendirme sürecinden sonra tüm seanslara birlikte katılıyor olacaksınız. Zaman zaman seanslar arasında pratik yapmanız gerekebilir. İlişkide yakınlığınızı güçlendirmek adına size egzersiziler de verebilirim. Terapi süreci boyunca bilimsel olarak işlevselliği kanıtlanmış yeni yöntemlerle belirlediğimiz terapi hedefleri doğrultusunda seanslarımıza devam edeceğiz.

3. Sonlandırma Süreci

Terapinin sonraki aşamasında yeni ilişki becerilerinizi test etmek için sizinle daha az sıklıkta görüşeceğiz. Bundan sonra “aşamalı olarak süreci bitireceğimiz” döneme geçeceğiz. Seansları sonlandırıldıktan sonra, ilişkide yaşadığınız sorunlarla ilgili nüksü önlemek amacıyla dört tane izleme seansı planlanmaktadır. Bu seansların birincisini 6 ay, ikincisini 12 ay, üçüncüsünü 18 ay ve sonuncusunu 2 yıl sonra gerçekleştireceğiz.

Terapi süresince seansları istediğiniz anda bitirebilirsiniz. Ancak sağlıklı bir sonlandırma için süreci birlikte özetlemek, kalan işleri tanımlamak ve vedalaşmak için bir seans yapmak çok yardımcı olacaktır. Ayrıca izlemek isterseniz YouTube videomuz için tıklayın.