Çocuğuma Zeka Testi Yaptırmalı mıyım?

Zeka testi (IQ) uzun süredir büyük ilgi çeken bir konu. Bazı ebeveynler sonucu merak ettiği için yaptırmak istiyor, bazen de eğitimciler, “normalden zeki” olduğunu düşündükleri çocukları zeka testi için yönlendiriyorlar. Aileler de çocuklarının iyi bir eğitim almasına katkıda bulunacağını düşünerek bu önerilere olumlu bakıyorlar.

Ancak ülkemizde üstün yetenekli çocuklar için özelleşmiş okullar yok denecek kadar az. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde açılan Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) bulunuyor. Bu merkezler de, okulların önerisiyle çocukları kendi düzenlediği bir sınava tabi tutarak seçiyor. Yani IQ testi yaptırıp yaptırmamanızın, çocuğunuzun bu merkezlerde eğitim alıp alamaması konusunda hiçbir etkisi yok.

Bazı aileler de çocuğumun “zeka seviyesini bileyim, ona göre davranayım” gibi gerekçelerle test yaptırmak istiyorlar. Bu, beni en çok üzen gerekçelerden. Çünkü buradan “Çocuğumun IQ’su yüksek ise ona yatırım yapayım, değilse yapmayayım” gibi bir anlam çıkıyor. Bu etik bir düşünce değil tabi. Zaten çocuğunuzun gelişimi için ihtiyaç duyduğu şeyleri (imkanlarınız dahilinde) sunmanız gerekli ve yeterli. O, zaten ilgi alanına göre bunlardan birilerine yönelecektir. Zeka seviyesini bilmenizin bunlara hiçbir katkısı olmayacaktır.

Zeka Testi Güvenilir mi?

Ayrıca zeka skorları oldukça değişkendir. Testin yapıldığı zamana, yapan kişiye, çocuğun içinde bulunduğu ruh haline göre değişiklikler gösterebilir. Daha da önemlisi zeka da değişkendir. Yeterli uyarıcılar ve deneyimlerle zeka geliştirilebilir. Bu yüzden zeka puanları zamanla değişebiliyor ve çok güvenilir olmayabiliyor.

Son olarak, zekasının test edilmesi hiç kimse için hoş bir deneyim değildir. Nasıl ki kendi zekamızı merak edip zeka testi yaptırmıyorsak, çocuğunuzun da sadece merak nedeniyle teste ihtiyacı yok.

Ne Zaman Gereklidir?

  • Çeşitli öğrenme ve davranış sorunları ortaya çıktığında psikiyatri uzmanı isteyebilir.
  • Üstün Yetenekli Çocuklar için özelleşmiş eğitim kurumları talep edebilir.

Sonuç olarak şu sorunun cevabını iyice düşünmek gerekli; Çocuğun zeka puanını bilmeniz çocuğa ne kazandıracak?