Çocuk ve Ergenlerde Uyguladığımız Terapi Yaklaşımları

Oyun Terapisi 

Çocuklar da yetişkinler gibi psikolojik sorunlar yaşar. Ancak bu sorunlarını yetişkinler gibi dile getiremez ve onlara çözüm bulamazlar. Hatta çoğu zaman yaşadıkları sorunların farkında bile değillerdir. Ancak çocuklar bunları oyun yoluyla ifade edebilir ve çözebilir. Kısacası oyun terapisi, çocuğun kendi kendisine oyun yoluyla yardım etmesini sağlayan harika bir terapi yöntemidir. Detaylı bilgi için tıklayın.

Theraplay

Çocuğunuzun davranışını benzersiz yollarla geliştirebilen özel bir oyun terapisidir. Theraplay etkileşimleri ebeveyn-çocuk ilişkilerinde var olan dört temel niteliğe odaklanır: Yapı, Bağlılık, Besleme ve Mücadele.

Theraplay seansları çocuk ve ebeveyn/bakım veren arasında aktif, duygusal bir bağlantı yaratarak benliğin değerli ve sevilebilir; ilişkilerin olumlu ve ödüllendirici olarak algılanmasını sağlar.

Neşeli oyunlar ve hassas bakımın terapötik faydalarından yararlanan Theraplay, çocuğunuzla olan ilişkinizi güçlendirmeye, bağınızı ve karşılıklı anlayış duygunuzu geliştirmeye odaklanır; böylece çocuğunuzun artık sorunlu davranışlara başvurması gerekmez. Çocuğun hayatındaki en önemli insanlar olarak bakım verenler seanslara aktif olarak katılırlar.

Theraplay ile çocuğunuzla aranızda kalıcı ve olumsuz olarak görülebilen dinamiği değiştirmek konusunda terapistinizin yardımı ile çocuğunuzla olan ilişkinizden karşılıklı keyif alır ve birbirinize daha duyarlı hale gelirsiniz.

Kum Tepsisi Terapisi

Kum Tepsisi Terapisi projektif (dışavurumcu) bir terapi yöntemidir. Yani bireyin iç dünyasını güvenli bir şekilde dışarıya yansıtabileceği ve ruhsal yaralarını iyileştirebileceği bir tekniktir.

1920’li yıllarda Margaret Lowenfeld isimli İngiliz bir pediatrist, çocuk hastaları ile çalışırken “Dünya Tekniği” isimli bir yöntem geliştiriyor. Bu yöntemde, çeşitli konularda seçtiği birçok figür ile çocuklardan kendilerine bir dünya oluşturmasını istiyor. Bu yöntemin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkisi dikkat çekmeye başlıyor. Daha sonra ise İsviçreli bir terapist bu yöntemden etkilenerek “Kum Terapisi” tekniğini geliştirmiştir. Bu iki yöntemin birleştirilmesi sonucunda da Kum Tepsisi Terapisi yöntemi bugünkü halini almıştır. Detaylı bilgi için tıklayın.

EMDR Terapisi

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), Türkçe açılımı “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olan bir psikoterapi yöntemidir.

İlk olarak 1987 yılında, Dr. Francine Shapiro’nun göz hareketlerinin bazı olumsuz yaşantı ve düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini tesadüfen keşfetmesiyle ortaya çıkmıştır. Keşfinden sonra çok hızlı biçimde bu tekniği geliştirmiş, kapsamlı ve güvenilir bir terapi yöntemine dönüştürmüştür. Günümüzde tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bilimsel bir psikoterapi yöntemi olarak kabul görmektedir. EMDR terapisi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.